Menu

Hædersbevisninger

ÆRESMEDLEM
2006 FINN JENSEN
2012 Erik HØGH

THORKILD HERMANSEN´s MINDEPOKAL
Pokalen uddeles af bestyrelsen til minde om den navnkundige ungdomstræner og –leder: Thorkild Hermansen, som gennem et livslangt og frivilligt engagement i klubben, aldrig tilsidesatte kammeratskab og humør i bestræbelserne på at nå målet, hvad enten det drejede sig om et 1. eller 3. hold.
Thorkild Hermansens sidste funktion i klubben, var som træner for klubbens ynglinge hold i 1977.
Han skabte gennem sit engagement med holdet er fantastisk sammenhold og venskab, der den dag i dag stadig dyrkes, ligesom ialt ikke mindre en 10 af spillerne fra dengang, har eller har haft, deres virke og engagement som træner- og leder i klubben.
Denne pokal kan uddeles til en eller flere personer, som gennem engagement, kammeratskab og godt humør spreder glæde og optimisme i arbejdet med såvel ungdomsspillere som seniorspiller eller andre grupperinger i klubben.
2001 JENS NIELSEN, SV. AA. HERMANSEN & PER HERMANSEN
2002 LARS L. CHRISTENSEN
2003 TORKILD SØRENSEN
2004 BO SØRENSEN
2005 CARSTEN HERMANSEN
2006 POUL THOMSEN
2007 PETER LINDBERG CHRISTENSEN
2009 JØRGEN SOLGAARD
2012 KEN SKOVBY NIELSEN
2014 JAN ROSENDAL
2015 OVE DAUGAARD
2016 PETER LUND CHRISTENSEN

ÅRETS LEDER
Gives til en leder, der i årets løb har ydet et godt arbejde for et hold, en årgang/gruppe eller klubben
1996 OVE FREDERIKSEN
1997 PER NIELSEN
1998 SV. ERIK LARSEN
1999 PEDER SKIPPER & HENRIK BENTSEN
2000 TORKILD SØRENSEN
2001 PER HERMANSEN
2002 SADIK TANRIVERDI
2003 KEN SKOVBY
2004 OLE WEIS-DAMKJÆR
2005 BENT VILLUMSEN
2006 SIGURD LOMHOLT
2007 ANETTE DAMGAARD
2009 HELLE WIBROE
2012 KARENLISE BRINK
2014 PETER LUND CHRISTENSEN
2015 DORTHE DENCKER
2016 ERIK MADSEN

ÅRETS TRÆNER I DRENGEAFDELINGEN
Gives til en træner, der i årets løb har ydet et godt arbejde for sit eget hold/klubben eller har været en god og inspirerende kollega
1996 GERT ELKJÆR
1997 CARSTEN HERMANSEN
1998 LARS LARSEN
1999 JENS NIELSEN
2000 BJARNE KRISTENSEN
2001 LARS L. CHRISTENSEN
2002 ESBER LYBÆK-HANSEN
2003 JENS NIELSEN
2004 LARS ANDREASEN & ALLAN KNUDSEN
2005 LARS HANSEN
2006 KEN SKOVBY
2007 LEIF LAURSEN
2009 PETER LUND CHRISTENSEN
2012 KURT JENSEN
2014 SIMON WITT PEDERSEN
2015 MORENO DEI ROSSI
2016 MICHAEL HØJER

ÅRETS TRÆNER I PIGEAFDELINGEN
Gives til en træner, der i årets løb har ydet et godt arbejde for sit eget hold/klubben eller har været en god og inspirerende kollega
2007 FRANK MARTINUSSEN
2009 THOMAS BRAAE MØLLER
2012 PALLE SØRENSEN
2014 OLE LINDGAARD
2015 JESPER BUUR POULSEN
2016 HENRIK MOLSGAARD LARSEN

ÅRETS SPORTSPRÆSTATION I DRENGEAFDELINGEN
Gives til et hold el. spiller der i det forgangne år har ydet og leveret et godt resultat i turneringen eller i et stævne
1996 MINIPUT- årgang 86/87
1997 YNGLINGE - årgang 79/80
1998 LILLEPUT M - årgang 86/87
1999 LILLEPUT A/M2 – årgang 87/88
2000 MINIPUT – årgang 91
2001 JUNIOR 2. DIVISION – årgang 85/86
2002 YNGLINGE – årgang 84/85
2003 MINIPUT – årgang 93/94
2004 PIGE B – årgang 89/90
2005 MIKROPUT 97A
2006 LILLEPUT A/M - årgang 94/95
2007 U16 DRENGE A/M - årgang 91/92
2009 U13 DRENGE A/M - årgang 96/97
2014 U15 DRENGE E - årgang 1999
2015 U14 DRENGE VEST 2 - årgang 2001
2016 U10 DRENGE - årgang 1997/98

ÅRETS SPORTSPRÆSTATION I PIGEAFDELINGEN
Gives til et hold el. spiller der i det forgangne år har ydet og leveret et godt resultat i turneringen eller i et stævne
2005 U14 PIGER - årgang 91/92
2006 U14 PIGER 1 - årgang 92/93
2007 U10 PIGER -årgang 97
2009 U12 PIGER - årgang 97
2014 U12 & U11 PIGER - årgang 2003/04
2015 U17 PIGER - årgang 1999/2000
2016 U14 PIGER - årgang 2002

DBU´s SØLVNÅL
2014 PETER LINDBERG CHRISTENSEN

DBU JYLLAND´s UNGDOMSLEDERPRIS
2004 BENT VILLUMSEN

ODDER IGF's GULDNÅL
2013 BENT VILLUMSEN
2013 PETER LINDBERG CHRISTENSEN

ODDER IGF's SØLVNÅL
1998 BENNY JENSEN
2001 PETER LINDBERG CHRISTENSEN
2002 CARSTEN HERMANSEN
2003 BO STORM (UDTAGET TIL DBUs U16 LANDSHOLD)
2004 MINIPUT 92 (JM INDEFODBOLD)
2005 ERIK HØEG
2009 KEN SKOVBY NIELSEN
2009 OVE FREDERIKSEN
2009 OVE DAUGAARD
2013 LEIF LAURSEN
2013 POUL THOMSEN
2013 LARS LINDBERG CHRISTENSEN
2013 SVEND ÅGE HERMANSEN
2013 PER HERMANSEN
2013 JENS NIELSEN
2013 BRIAN FRANDSEN
2013 LARS HANSEN
2013 KURT JENSEN
2013 LARS ANDREASEN
2013 TORKILD SØRENSEN

VALDEMAR AAGARD's MINDEPOKAL
2001 ODDER IGF FODBOLDs BØRNEAFDELING
2004 MINIPUT 92 (JM INDEFODBOLD)
2005 PETER LINDBERG CHRISTENSEN

ODDER IGF's ÆRESPOKAL
2004 SERIE 1s OPRYKNING TIL JYLLANDSSERIEN
2009 HENRIK GUDMANSEN
2015 U17 PIGER - JYSK MESTER

ODDER BYRÅD´s IDRÆTSPRIS
1998 BENT VILLUMSEN
2005 PETER LINDBERG CHRISTENSEN

ODDER KOMMUNE´s FRIVILLIGHEDSPRIS
2013 BENT VILLUMSEN

2016 PETER LINDBERG CHRISTENSEN

KVICKLY PRISEN - ÅRETS SPORTSNAVN
2013 ODDER IGF FODBOLD - 2. DIVISIONSHOLD

Hovedsponsorer

Kommende kampe
September 2017
20.
onsdag
17.30
Solbjerg IF
3 - 5
Herrer
U13
U13 Drenge C1 (2005) 8M - Efterår • Pulje 87
Lundbjergvang
Odder IGF
Lundbjergvang
20.
onsdag
18.00
Odder IGF
2 - 1
Herrer
M+60
ØOB Oldboys 60 år 11 mands • Kreds 16
Spektrum Odder
Stautrup IF
Spektrum Odder
20.
onsdag
18.15
Odder IGF
1 - 5
Herrer
Senior
Herre C1 (+16) 7M - Efterår • Pulje 132
Spektrum Odder
FC Bøgeskov
Spektrum Odder
20.
onsdag
19.00
Rask Mølle OIF
2 - 0
Herrer
U16
U16 Drenge Liga 5 (2002) 11M/9M - efterår 2017 • Pulje 492
Rask Mølle Stadion
Odder IGF
Rask Mølle Stadion
21.
torsdag
17.45
Odder IGF
Kvinder
Senior
Kvinder Serie 2 11M/9M - Efterår 2017 • Pulje 294
Spektrum Odder
AIA/Tranbjerg
Spektrum Odder
21.
torsdag
18.00
Vinding SF
Kvinder
U15
U15 Piger Liga 2 (2003) 11M - efterår 2017 • Pulje 863
Vinding Stadion
Odder IGF
Vinding Stadion
22.
fredag
17.00
FC Horsens
Herrer
U12
U12 Drenge C (2006) - Vikingeligaen - 3. stævne • Bronze 4
Rask Mølle Stadion
Odder IGF
Rask Mølle Stadion
22.
fredag
17.30
FFD Kralupy (2)
Herrer
Senior
Herrer Serie 4 - Efterår 2017 • Pulje 72
Holme Skole
Odder IGF
Holme Skole
22.
fredag
17.30
Odder IGF
Herrer
U14
U14 Drenge Liga 5 (2004) 11M/9M - efterår 2017 • Pulje 673
Spektrum Odder
Hørning IF
Spektrum Odder
22.
fredag
18.10
Odder IGF
Herrer
U12
U12 Drenge C (2006) - Vikingeligaen - 3. stævne • Bronze 4
Rask Mølle Stadion
Rask Mølle OIF
Rask Mølle Stadion
22.
fredag
18.50
Ølsted UGF
Herrer
U12
U12 Drenge C (2006) - Vikingeligaen - 3. stævne • Bronze 4
Rask Mølle Stadion
Odder IGF
Rask Mølle Stadion
23.
lørdag
10.00
TMG
Kvinder
U11
U11 Piger C (2007) 5M - Efterår • Pulje 711
Mårslet Stadion
Odder IGF
Mårslet Stadion
23.
lørdag
10.30
BMI
Kvinder
U12
U12 Piger (2006) - Vikingeligaen - 3. stævne • Guld 2
Brabrand IF's Idrætsanlæg
Odder IGF
Brabrand IF's Idrætsanlæg
23.
lørdag
10.40
Søften GF
Kvinder
U11
U11 Piger C (2007) 5M - Efterår • Pulje 711
Mårslet Stadion
Odder IGF
Mårslet Stadion
23.
lørdag
11.05
Odder IGF
Kvinder
U12
U12 Piger (2006) - Vikingeligaen - 3. stævne • Guld 2
Brabrand IF's Idrætsanlæg
Brabrand IF
Brabrand IF's Idrætsanlæg
23.
lørdag
11.40
Aabyhøj IF
Kvinder
U12
U12 Piger (2006) - Vikingeligaen - 3. stævne • Guld 2
Brabrand IF's Idrætsanlæg
Odder IGF
Brabrand IF's Idrætsanlæg
23.
lørdag
12.00
Vorup FB
Herrer
U19
U19 Drenge Liga 1 (1999-2000) 11M - efterår 2017 • Pulje 303
XL Park, Vorup - Kunstgræsbane Ulvehøj
Odder IGF
XL Park, Vorup - Kunstgræsbane Ulvehøj
23.
lørdag
13.00
Odder
Herrer
Senior
2. division • Pulje 3
Spektrum Odder
Kjellerup IF
Spektrum Odder
24.
søndag
09.00
Odder IGF
Herrer
U9
Safari Fodbold Cup - U9 Drenge C (2009) 5M • Pulje 19
Give Stadion
BMI (1)
Give Stadion
24.
søndag
09.25
Tarp B
Herrer
U9
Safari Fodbold Cup - U9 Drenge B (2009) 5M • Pulje 23
Give Stadion
Odder IGF
Give Stadion
24.
søndag
09.50
Odder IGF
Herrer
U10
Safari Fodbold Cup - U10 Drenge B (2008) 5M • Pulje 28
Gadbjerg Stadion
Skødstrup SF (2)
Gadbjerg Stadion
24.
søndag
10.00
FC Horsens
Herrer
U11
U11 Drenge B1 (2007) 8M - Efterår • Pulje 13
Vestergadeanlægget
Vestergadeanlægget - Kampbanen
Odder IGF
Vestergadeanlægget
Vestergadeanlægget - Kampbanen
24.
søndag
10.15
Rask Mølle OIF
Herrer
U9
Safari Fodbold Cup - U9 Drenge C (2009) 5M • Pulje 19
Give Stadion
Odder IGF
Give Stadion
24.
søndag
10.30
Team HEG
Kvinder
U15
U15 Piger Liga 3 (2003) 11M/9M - efterår 2017 • Pulje 878
Ejstrupholm Stadion
Odder IGF
Ejstrupholm Stadion
24.
søndag
10.40
Horsens KFUM
Herrer
U11
U11 Drenge B1 (2007) 8M - Efterår • Pulje 13
Vestergadeanlægget
Vestergadeanlægget - Kampbanen
Odder IGF
Vestergadeanlægget
Vestergadeanlægget - Kampbanen
24.
søndag
10.40
Odder IGF
Herrer
U10
Safari Fodbold Cup - U10 Drenge B (2008) 5M • Pulje 28
Gadbjerg Stadion
Skægkær IF Centrum
Gadbjerg Stadion
24.
søndag
10.40
Odder IGF
Herrer
U9
Safari Fodbold Cup - U9 Drenge B (2009) 5M • Pulje 23
Give Stadion
Broager UI
Give Stadion
24.
søndag
11.00
Odder IGF (1)
Herrer
U12
U12 Drenge A (2006) 8M - Efterår • Pulje 40
Spektrum Odder
Kolind/Perstrup IF
Spektrum Odder
24.
søndag
11.00
Odder IGF
Herrer
U15
U15 Drenge Liga 3 (2003) 11M - efterår 2017 • Pulje 528
Spektrum Odder
Aabyhøj IF
Spektrum Odder
24.
søndag
11.30
Skødstrup SF (1)
Herrer
U10
Safari Fodbold Cup - U10 Drenge B (2008) 5M • Pulje 28
Gadbjerg Stadion
Odder IGF
Gadbjerg Stadion
24.
søndag
11.30
Odder IGF
Herrer
U9
Safari Fodbold Cup - U9 Drenge C (2009) 5M • Pulje 19
Give Stadion
Hatting-Torsted Fodbold (1)
Give Stadion
24.
søndag
11.55
Odder IGF
Herrer
U9
Safari Fodbold Cup - U9 Drenge B (2009) 5M • Pulje 23
Give Stadion
Hatting-Torsted Fodbold
Give Stadion
24.
søndag
12.15
Odder IGF (2)
Herrer
U12
U12 Drenge A (2006) 8M - Efterår • Pulje 44
Spektrum Odder
Lund IF
Spektrum Odder
24.
søndag
12.15
Odder IGF
Herrer
U12
U12 Drenge B2 (2006) 8M - Efterår • Pulje 62
Spektrum Odder
Hørning IF
Spektrum Odder
24.
søndag
12.30
Odder IGF
Herrer
U16
U16 Drenge Liga 3 (2002) 11M - efterår 2017 • Pulje 465
Spektrum Odder
Galten FS
Spektrum Odder
24.
søndag
13.00
Horsens fS
Herrer
U14
U14 Drenge Liga 4 (2004) 11M - efterår 2017 • Pulje 648
CASA Arena Horsens
Odder IGF
CASA Arena Horsens
24.
søndag
13.30
Odder IGF
Herrer
U13
U13 Drenge C1 (2005) 8M - Efterår • Pulje 87
Spektrum Odder
Solbjerg IF
Spektrum Odder
24.
søndag
13.30
Odder IGF
Kvinder
U13
U13 Piger Liga 2 (2005) 8M - efterår 2017 • Pulje 946
Spektrum Odder
FC Skanderborg
Spektrum Odder
24.
søndag
14.00
Odder IGF
Herrer
Senior
Herrer Serie 2 - Efterår 2017 • Pulje 19
Spektrum Odder
ASA, Aarhus
Spektrum Odder
24.
søndag
14.00
Odder IGF
Herrer
U16
U16 Drenge Liga 5 (2002) 11M/9M - efterår 2017 • Pulje 492
Spektrum Odder
Hatting-Torsted Fodbold
Spektrum Odder
24.
søndag
14.15
FC Horsens
Kvinder
U16
U16 Piger Liga 2 (2002) 11M/9M - efterår 2017 • Pulje 827
FC Horsens Arena
Odder IGF
FC Horsens Arena
24.
søndag
16.00
Odder IGF
Herrer
U19
U19 Drenge Liga 3 (1999-00) 11M/9M - efterår 2017 • Pulje 370
Kunstgræsbanen Spektrum Odder
Hedensted IF
Kunstgræsbanen Spektrum Odder
25.
mandag
18.00
Odder IGF
Herrer
U13
U13 Drenge Liga 3 (2005) 8M - efterår 2017 • Pulje 731
Spektrum Odder
Ry Fodbold
Spektrum Odder
25.
mandag
18.00
BMI (1)
Herrer
M+45
ØOB Oldboys 45 år 11 mands • Kreds 10
Malling Skole
Odder IGF
Malling Skole
25.
mandag
19.00
Odder IGF
Herrer
M+32
ØOB Oldboys 35 år 11 mands • Kreds 5
Kunstgræsbanen Spektrum Odder
TMG
Kunstgræsbanen Spektrum Odder
25.
mandag
19.30
Stensballe IK
Kvinder
Senior
Kvinder Serie 2 11M/9M - Efterår 2017 • Pulje 294
Stensballe Kunstgræs Arena
Odder IGF
Stensballe Kunstgræs Arena
26.
tirsdag
18.00
Odder IGF (1)
Herrer
U12
U12 Drenge A (2006) 8M - Efterår • Pulje 40
Spektrum Odder
HOG Hinnerup
Spektrum Odder
26.
tirsdag
18.00
Sejs/Svejbæk IF
Kvinder
U15
U15 Piger C (2003) 8M - Efterår • Pulje 282
Sejs Stadion
Odder IGF
Sejs Stadion

facebook