Menu

Hædersbevisninger

ÆRESMEDLEM
2006 FINN JENSEN
2012 Erik HØGH

THORKILD HERMANSEN´s MINDEPOKAL
Pokalen uddeles af bestyrelsen til minde om den navnkundige ungdomstræner og –leder: Thorkild Hermansen, som gennem et livslangt og frivilligt engagement i klubben, aldrig tilsidesatte kammeratskab og humør i bestræbelserne på at nå målet, hvad enten det drejede sig om et 1. eller 3. hold.
Thorkild Hermansens sidste funktion i klubben, var som træner for klubbens ynglinge hold i 1977.
Han skabte gennem sit engagement med holdet er fantastisk sammenhold og venskab, der den dag i dag stadig dyrkes, ligesom ialt ikke mindre en 10 af spillerne fra dengang, har eller har haft, deres virke og engagement som træner- og leder i klubben.
Denne pokal kan uddeles til en eller flere personer, som gennem engagement, kammeratskab og godt humør spreder glæde og optimisme i arbejdet med såvel ungdomsspillere som seniorspiller eller andre grupperinger i klubben.
2001 JENS NIELSEN, SV. AA. HERMANSEN & PER HERMANSEN
2002 LARS L. CHRISTENSEN
2003 TORKILD SØRENSEN
2004 BO SØRENSEN
2005 CARSTEN HERMANSEN
2006 POUL THOMSEN
2007 PETER LINDBERG CHRISTENSEN
2009 JØRGEN SOLGAARD
2012 KEN SKOVBY NIELSEN
2014 JAN ROSENDAL
2015 OVE DAUGAARD
2016 PETER LUND CHRISTENSEN

ÅRETS LEDER
Gives til en leder, der i årets løb har ydet et godt arbejde for et hold, en årgang/gruppe eller klubben
1996 OVE FREDERIKSEN
1997 PER NIELSEN
1998 SV. ERIK LARSEN
1999 PEDER SKIPPER & HENRIK BENTSEN
2000 TORKILD SØRENSEN
2001 PER HERMANSEN
2002 SADIK TANRIVERDI
2003 KEN SKOVBY
2004 OLE WEIS-DAMKJÆR
2005 BENT VILLUMSEN
2006 SIGURD LOMHOLT
2007 ANETTE DAMGAARD
2009 HELLE WIBROE
2012 KARENLISE BRINK
2014 PETER LUND CHRISTENSEN
2015 DORTHE DENCKER
2016 ERIK MADSEN

ÅRETS TRÆNER I DRENGEAFDELINGEN
Gives til en træner, der i årets løb har ydet et godt arbejde for sit eget hold/klubben eller har været en god og inspirerende kollega
1996 GERT ELKJÆR
1997 CARSTEN HERMANSEN
1998 LARS LARSEN
1999 JENS NIELSEN
2000 BJARNE KRISTENSEN
2001 LARS L. CHRISTENSEN
2002 ESBER LYBÆK-HANSEN
2003 JENS NIELSEN
2004 LARS ANDREASEN & ALLAN KNUDSEN
2005 LARS HANSEN
2006 KEN SKOVBY
2007 LEIF LAURSEN
2009 PETER LUND CHRISTENSEN
2012 KURT JENSEN
2014 SIMON WITT PEDERSEN
2015 MORENO DEI ROSSI
2016 MICHAEL HØJER

ÅRETS TRÆNER I PIGEAFDELINGEN
Gives til en træner, der i årets løb har ydet et godt arbejde for sit eget hold/klubben eller har været en god og inspirerende kollega
2007 FRANK MARTINUSSEN
2009 THOMAS BRAAE MØLLER
2012 PALLE SØRENSEN
2014 OLE LINDGAARD
2015 JESPER BUUR POULSEN
2016 HENRIK MOLSGAARD LARSEN

ÅRETS SPORTSPRÆSTATION I DRENGEAFDELINGEN
Gives til et hold el. spiller der i det forgangne år har ydet og leveret et godt resultat i turneringen eller i et stævne
1996 MINIPUT- årgang 86/87
1997 YNGLINGE - årgang 79/80
1998 LILLEPUT M - årgang 86/87
1999 LILLEPUT A/M2 – årgang 87/88
2000 MINIPUT – årgang 91
2001 JUNIOR 2. DIVISION – årgang 85/86
2002 YNGLINGE – årgang 84/85
2003 MINIPUT – årgang 93/94
2004 PIGE B – årgang 89/90
2005 MIKROPUT 97A
2006 LILLEPUT A/M - årgang 94/95
2007 U16 DRENGE A/M - årgang 91/92
2009 U13 DRENGE A/M - årgang 96/97
2014 U15 DRENGE E - årgang 1999
2015 U14 DRENGE VEST 2 - årgang 2001
2016 U10 DRENGE - årgang 1997/98

ÅRETS SPORTSPRÆSTATION I PIGEAFDELINGEN
Gives til et hold el. spiller der i det forgangne år har ydet og leveret et godt resultat i turneringen eller i et stævne
2005 U14 PIGER - årgang 91/92
2006 U14 PIGER 1 - årgang 92/93
2007 U10 PIGER -årgang 97
2009 U12 PIGER - årgang 97
2014 U12 & U11 PIGER - årgang 2003/04
2015 U17 PIGER - årgang 1999/2000
2016 U14 PIGER - årgang 2002

DBU´s SØLVNÅL
2014 PETER LINDBERG CHRISTENSEN

DBU JYLLAND´s UNGDOMSLEDERPRIS
2004 BENT VILLUMSEN

ODDER IGF's GULDNÅL
2013 BENT VILLUMSEN
2013 PETER LINDBERG CHRISTENSEN

ODDER IGF's SØLVNÅL
1998 BENNY JENSEN
2001 PETER LINDBERG CHRISTENSEN
2002 CARSTEN HERMANSEN
2003 BO STORM (UDTAGET TIL DBUs U16 LANDSHOLD)
2004 MINIPUT 92 (JM INDEFODBOLD)
2005 ERIK HØEG
2009 KEN SKOVBY NIELSEN
2009 OVE FREDERIKSEN
2009 OVE DAUGAARD
2013 LEIF LAURSEN
2013 POUL THOMSEN
2013 LARS LINDBERG CHRISTENSEN
2013 SVEND ÅGE HERMANSEN
2013 PER HERMANSEN
2013 JENS NIELSEN
2013 BRIAN FRANDSEN
2013 LARS HANSEN
2013 KURT JENSEN
2013 LARS ANDREASEN
2013 TORKILD SØRENSEN

VALDEMAR AAGARD's MINDEPOKAL
2001 ODDER IGF FODBOLDs BØRNEAFDELING
2004 MINIPUT 92 (JM INDEFODBOLD)
2005 PETER LINDBERG CHRISTENSEN

ODDER IGF's ÆRESPOKAL
2004 SERIE 1s OPRYKNING TIL JYLLANDSSERIEN
2009 HENRIK GUDMANSEN
2015 U17 PIGER - JYSK MESTER

ODDER BYRÅD´s IDRÆTSPRIS
1998 BENT VILLUMSEN
2005 PETER LINDBERG CHRISTENSEN

ODDER KOMMUNE´s FRIVILLIGHEDSPRIS
2013 BENT VILLUMSEN

KVICKLY PRISEN - ÅRETS SPORTSNAVN
2013 ODDER IGF FODBOLD - 2. DIVISIONSHOLD

Hovedsponsorer

Kommende kampe
April 2017
24.
mandag
19.30
Odder IGF
Herrer
Oldboys/girls
ØOB Oldboys 55 år 11 mands • Kreds 15
Kunstgræsbanen Spektrum Odder
VRI
Kunstgræsbanen Spektrum Odder
25.
tirsdag
19.00
Østbirk IF
Herrer
Senior
Herrer Serie 5 - Forår 2017 • Pulje 134
Østbirk Hallen
Odder IGF (2)
Østbirk Hallen
26.
onsdag
17.30
Odder IGF
Herrer
U13
U13 Drenge 1 (2004) 11M - forår 2017 • Pulje 740
Spektrum Odder
IF Lyseng
Spektrum Odder
26.
onsdag
19.00
Odder IGF
Kvinder
U16
U16 Piger Mester (2001) 11M - forår 2017 • Pulje 823
Spektrum Odder
TRIF
Spektrum Odder
26.
onsdag
19.00
Vivild/Rougsø FF
Herrer
U15
U15 Drenge C (2002) 8M - Forår • Pulje 100
Langhøj Idrætscenter
Odder IGF
Langhøj Idrætscenter
27.
torsdag
19.00
Odder IGF (2)
Herrer
Senior
Herrer Serie 5 - Forår 2017 • Pulje 134
Spektrum Odder
Gedved/Egebjerg
Spektrum Odder
28.
fredag
17.30
Odder IGF
Herrer
U15
U15 Drenge 1 (2002) 11M - forår 2017 • Pulje 540
Spektrum Odder
BMI
Spektrum Odder
28.
fredag
19.00
Odder IGF
Herrer
U19
U19 Drenge 2 (1998-99) 11M/9M - forår 2017 • Pulje 366
Spektrum Odder
Aros FC
Spektrum Odder
29.
lørdag
10.00
BMI
Herrer
U10
U10 Drenge C (2007) 5M - Forår • Pulje 547
Malling Skole
Odder IGF
Malling Skole
29.
lørdag
10.00
Gedved IF (2)
Kvinder
U9
U9 Piger B (2008) 5M - Forår • Pulje 753
Gedved Hallen - Udendørs
Odder IGF (1)
Gedved Hallen - Udendørs
29.
lørdag
10.00
Østbirk IF
Kvinder
U9
U9 Piger B (2008) 5M - Forår • Pulje 753
Østbirk Hallen
Odder IGF (2)
Østbirk Hallen
29.
lørdag
10.40
Virring/Vitved UI
Herrer
U10
U10 Drenge C (2007) 5M - Forår • Pulje 547
Malling Skole
Odder IGF
Malling Skole
29.
lørdag
10.40
Odder IGF (1)
Kvinder
U9
U9 Piger B (2008) 5M - Forår • Pulje 753
Gedved Hallen - Udendørs
Gedved IF (1)
Gedved Hallen - Udendørs
29.
lørdag
10.40
Odder IGF (2)
Kvinder
U9
U9 Piger B (2008) 5M - Forår • Pulje 753
Østbirk Hallen
Stensballe IK
Østbirk Hallen
29.
lørdag
11.00
Odder IGF
Herrer
U15
U15 Drenge Vest 2 (2002) 11M - forår 2017 • Pulje 515
Spektrum Odder
FC Skanderborg
Spektrum Odder
29.
lørdag
11.30
Odder IGF
Herrer
U10
U10 Drenge A (2007) 5M - Forår • Pulje 513
Vestergadeanlægget
Vestergadeanlægget - Lysbanen
FC Skanderborg
Vestergadeanlægget
Vestergadeanlægget - Lysbanen
29.
lørdag
11.30
Hørning IF
Herrer
U11
U11 Drenge A (2006) 8M - Forår • Pulje 4
Højbo Stadion
Odder IGF (1)
Højbo Stadion
29.
lørdag
12.10
Kolt/Hasselager IF
Herrer
U11
U11 Drenge A (2006) 8M - Forår • Pulje 4
Højbo Stadion
Odder IGF (1)
Højbo Stadion
29.
lørdag
12.15
Odder IGF
Herrer
U10
U10 Drenge A (2007) 5M - Forår • Pulje 513
Vestergadeanlægget
Vestergadeanlægget - Lysbanen
BMI
Vestergadeanlægget
Vestergadeanlægget - Lysbanen
29.
lørdag
12.30
Odder IGF
Kvinder
U14
U14 Piger Mester (2003) 11M - forår 2017 • Pulje 903
Spektrum Odder
FC Horsens
Spektrum Odder
29.
lørdag
13.00
Stensballe IK
Herrer
U17
U17 Drenge 1 (2000) 11M - forår 2017 • Pulje 415
Stensballe Hallen
Odder IGF
Stensballe Hallen
29.
lørdag
13.00
Stensballe IK
Herrer
U9
U9 Drenge C (2008) 5M - Forår • Pulje 598
Gedved Hallen - Udendørs
Odder IGF
Gedved Hallen - Udendørs
29.
lørdag
13.40
Gedved IF
Herrer
U9
U9 Drenge C (2008) 5M - Forår • Pulje 598
Gedved Hallen - Udendørs
Odder IGF
Gedved Hallen - Udendørs
29.
lørdag
15.00
Team Midtjylland
Herrer
U16
U16 Drenge 2 (2001) 11M/9M - forår 2017 • Pulje 489
Center Thyregod
Odder IGF
Center Thyregod
29.
lørdag
15.00
Odder
Herrer
Senior
2. division forår 2017 • Kvalifikationsspil
Spektrum Odder
FC Svendborg
Spektrum Odder
29.
lørdag
16.00
Stensballe IK
Herrer
Senior
Herrer Serie 2 - Forår 2017 • Pulje 18
Stensballe Hallen
Odder IGF
Stensballe Hallen
29.
lørdag
16.00
tst Fodbold
Herrer
U14
U14 Drenge 1 (2003) 11M - forår 2017 • Pulje 649
Tilst Idrætsanlæg (tst)
Odder IGF
Tilst Idrætsanlæg (tst)
30.
søndag
10.00
Odder IGF (1)
Kvinder
U14
U14 Piger 1 (2003) 11M/9M - forår 2017 • Pulje 916
Spektrum Odder
Skovbakken Kvinder
Spektrum Odder
30.
søndag
10.00
Odder IGF (1)
Herrer
U10
U10 Drenge B (2007) 5M - Forår • Pulje 525
Spektrum Odder
IF Lyseng (2)
Spektrum Odder
30.
søndag
10.00
Odder IGF (2)
Herrer
U10
U10 Drenge B (2007) 5M - Forår • Pulje 525
Spektrum Odder
IF Lyseng (1)
Spektrum Odder
30.
søndag
10.00
Odder IGF
Herrer
U12
U12 Drenge B1 (2005) 8M - Forår • Pulje 53
Spektrum Odder
Hou Og Omegns IF
Spektrum Odder
30.
søndag
10.40
Odder IGF (1)
Herrer
U10
U10 Drenge B (2007) 5M - Forår • Pulje 525
Spektrum Odder
IF Lyseng (1)
Spektrum Odder
30.
søndag
10.40
Odder IGF (2)
Herrer
U10
U10 Drenge B (2007) 5M - Forår • Pulje 525
Spektrum Odder
IF Lyseng (2)
Spektrum Odder
30.
søndag
11.00
BUF Horsens
Herrer
U8
U8 Drenge B (2009) 5M - Forår • Pulje 628
Dagnæs Stadion
Odder IGF (2)
Dagnæs Stadion
30.
søndag
11.00
BUF Horsens
Herrer
U8
U8 Drenge B (2009) 5M - Forår • Pulje 628
Dagnæs Stadion
Odder IGF (1)
Dagnæs Stadion
30.
søndag
11.30
Odder IGF (2)
Kvinder
U14
U14 Piger 1 (2003) 11M/9M - forår 2017 • Pulje 918
Spektrum Odder
Bredballe IF
Spektrum Odder
30.
søndag
11.30
BUF Horsens
Herrer
U8
U8 Drenge B (2009) 5M - Forår • Pulje 628
Dagnæs Stadion
Odder IGF (2)
Dagnæs Stadion
30.
søndag
11.30
BUF Horsens
Herrer
U8
U8 Drenge B (2009) 5M - Forår • Pulje 628
Dagnæs Stadion
Odder IGF (1)
Dagnæs Stadion
30.
søndag
12.00
Odder IGF
Herrer
U14
U14 Drenge Mester (2003) 11M - forår 2017 • Pulje 628
Spektrum Odder
SSV Fodbold
Spektrum Odder
30.
søndag
12.00
Odder IGF (1)
Herrer
U9
U9 Drenge B (2008) 5M - Forår • Pulje 577
Spektrum Odder
Hovedgaard IF (2)
Spektrum Odder
30.
søndag
12.00
Odder IGF (2)
Herrer
U9
U9 Drenge B (2008) 5M - Forår • Pulje 577
Spektrum Odder
Hovedgaard IF (1)
Spektrum Odder
30.
søndag
12.00
Odder IGF (4)
Herrer
U8
U8 Drenge B (2009) 5M - Forår • Pulje 627
Spektrum Odder
TMG (2)
Spektrum Odder
30.
søndag
12.00
Odder IGF (3)
Herrer
U8
U8 Drenge B (2009) 5M - Forår • Pulje 627
Spektrum Odder
Stilling IF
Spektrum Odder
30.
søndag
12.30
TMG (2)
Herrer
U8
U8 Drenge B (2009) 5M - Forår • Pulje 627
Spektrum Odder
Odder IGF (3)
Spektrum Odder
30.
søndag
12.30
Stilling IF
Herrer
U8
U8 Drenge B (2009) 5M - Forår • Pulje 627
Spektrum Odder
Odder IGF (4)
Spektrum Odder
30.
søndag
12.40
Odder IGF (2)
Herrer
U9
U9 Drenge B (2008) 5M - Forår • Pulje 577
Spektrum Odder
Hovedgaard IF (2)
Spektrum Odder
30.
søndag
12.40
Odder IGF (1)
Herrer
U9
U9 Drenge B (2008) 5M - Forår • Pulje 577
Spektrum Odder
Hovedgaard IF (1)
Spektrum Odder
30.
søndag
13.00
Odder IGF
Herrer
U13
U13 Drenge 2 (2004) 11M/9M - forår 2017 • Pulje 759
Spektrum Odder
Galten FS
Spektrum Odder
30.
søndag
13.30
Odder IGF
Herrer
U16
U16 Drenge Vest 2 (2001) 11M - forår 2017 • Pulje 457
Spektrum Odder
BMI
Spektrum Odder
30.
søndag
13.45
Odder IGF
Herrer
U15
U15 Drenge C (2002) 8M - Forår • Pulje 100
Spektrum Odder
Ebeltoft IF
Spektrum Odder
30.
søndag
16.00
Odder IGF (1)
Herrer
Senior
Herrer Serie 5 - Forår 2017 • Pulje 135
Spektrum Odder
Stensballe IK
Spektrum Odder
30.
søndag
16.00
Odder IGF
Herrer
U19
U19 Drenge 2. div (1998-1999) 11M - forår 2017 • Pulje 302
Spektrum Odder
Vejle B
Spektrum Odder

facebook